آثار دعا برای فرج (21) / با خدا دوست می شویم

آثار دعا برای فرج (۲۱) / با خدا دوست می شویم

آثار دعا برای فرج (۲۱) /  با خدا دوست می شویم

doa-faraj

مَثل ما وقتی که دعای فرج می خوانیم، مَثل کسی است که دست راستش را به نشانه ی سوگند بالا بیاورد و شهادت بدهد که به امامت و ولایت چهارده معصوم از اهل بیت پیامبر (صلی الله علیه و آله) معتقد است. ساده است! وقتی که دعای فرج می خوانیم، معلوم است که ابتدا امامت حضرت حسن عسکری (علیه السلام) را پذیرفته ایم و قبل از آن، امامت حضرت علی النقی (ع) و همینطور تمام پدرانشان تا حضرت امیرالمؤمنین علی (ع). انگار وقتی دعای فرج می خوانیم در حال اعتراف این نکته ایم: «من شیعه و دوستدار امامان دوازده گانه هستم!»

جای آنکه بگوییم جایگاه شیعه، دوستدار اهل بیت (ع)، دوستدار دوستدار و دشمن دشمنان اهل بیت (ع) کجاست، در این مطلب نیست امّا این روایت گویای تمام حرفی است که می خواهیم بگوییم:

مردى به زنش گفت نزد فاطمه (سلام الله علیها) برو و از او بپرس که آیا من از شیعیان شما هستم یا نیستم. آن زن رفت و سؤال کرد. حضرت فاطمه (س) فرمودند: «اگر به گفته‏ هاى ما عمل مى‏ کنى و از آنچه نهی کرده ایم، دست مى‏ کشى، شیعه هستى. اگر به گفته‏ هاى ما توجهى ندارى و از آنچه نهی کرده ایم هم دست برنمى ‏دارى؛ از شیعیان ما به حساب نمى ‏آیى.»

او برگشت و جریان را به شوهرش اطلاع داد و گفت: «واى بر من! پس چه کسی ما را از این گناهان خلاص مى ‏کند و من در جهنم جاودان خواهم شد زیرا هر کس شیعه نباشد در جهنم است.»

زن برگشت و جریان را به حضرت فاطمه (س) گفت: حضرت فرمودند: «به شوهرت بگو این طور نیست که خیال کرده ‏اى، شیعیان ما از نیکان اهل بهشت هستند؛ همه دوستان ما و دوستان دوستان ما و دشمنان دشمنان ما [در بهشت هستند]» (۱)

حالا وقتی ما دلمان می خواهد که آخرین ذخیره ی خدا، حضرت بقیه الله (عجل الله تعالی فرجه) ظهور کند و جهان را از عدل و داد پر کند، معلوم است دلمان از ظلم های ریز و درشت گرفته است. هرچه دردمندتر باشیم، قدمهای بزرگ تری برمی داریم و هر چه قدم ها زیاد شود، یعنی آماده تریم. وقتی آماده ی آماده شویم، آن وقت، ظهور امام، به فرمان خداوند محقق می شود. نکته اینجاست که اگر براستی آماده باشیم، غایب یا ظاهر بودن امام، برایمان فرقی نمی کند و در هر حال مطیع امام خواهیم بود. ان شاء الله.
خداوند در قرآن فرموده است: «أَلا إِنَّ أَوْلِیآءَ اللَّهِ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلا هُمْ یَحْزَنُونَ» (۲) (بدانید دوستان خدا نه می ترسند و نه اندوهگین می شوند.)

امام صادق‏ (ع) فرمودند: «خوشا به حال شیعیان قائم ما که در زمان غیبتش منتظر ظهورش باشند و در زمان ظهور فرمانبردار و مطیع او، آنان هستند دوستان خدا که نه ترسی بر ایشان هست و نه محزون می ‏شوند.» (۲)

پی نوشت:
۱٫       ایمان و کفر ( ترجمه کتاب الإیمان و الکفر بحار الأنوار جلد ۶۴ / ترجمه عطاردى) ؛ ج‏۱ ؛ ص۲۸۰؛ با استفاده از نرم افزار جامع الاحادیث ۳/۵
۲٫       یونس: ۶۲
۳٫       کمال الدین و تمام النعمه، ج ۲، ص ۳۵۷؛ به نقل از موسوی اصفهانی، محمد تقی، مکیال المکارم، ج ۱، ص ۴۷۱

پ.میعاد

در روایات ما تاکید بسیاری بر دعا برای فرج شده تا حدی که برترین عبادت خوانده شده است. این در حالی است که خداوند متعال به طور قطعی، ظهور را محقق خواهد ساخت و ولی امر خود را خواهد رساند. در این میان دعای ما چه فایده ای دارد؟ در این مطالب، پاسخ این سوال را خواهیم داد که نتایج دعا برای فرج حضرت مهدی (عج) چیست؛ ان شاء الله

 

نظر دهيد