آثار دعا برای فرج (18) / مظلومان را یاری می کنیم

آثار دعا برای فرج (۱۸) / مظلومان را یاری می کنیم

آثار دعا برای فرج (۱۸) / مظلومان را یاری می کنیم

doa-faraj

مَثل ما وقتی که برای فرج دعا می کنیم، مَثل مبارزی است که کودکان خاک آلود و زخمی سوریه را از زمین سنگی پر از چاله بلند می کند و خاک روی گونه اش را می تکاند. آن وقت، در آغوشش می گیرد و از مهلکه فراری می دهد. نه تنها نتیجه ی دعای فرج، یعنی ظهور در هم شکننده ی ظالمان، بلکه خود دعای فرج به معنای مبارزه با ظالمان و همراهی با مظلومان است.

وقتی برای مولا و صاحبمان حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) دعا می کنیم و هر چه در توان داریم برای اصلاح خود و جامعه مان می گذاریم، از دو جهت «مظلوم» را یاری کرده ایم: اول خود امام که مظلوم ترین مرد زمانه است را با قلب، دست و زبانمان یاری کرده ایم و دوم: برای رهایی مظلومان به پا خواسته ایم و آرزوی مرگ ظالمان را در سر می پرورانیم؛ که این امر به طور کامل در زمان ظهور حضرت بقیه الله (ارواحنا له الفداء) صورت می پذیرد.

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «هیچ مؤمنی مظلومی را یاری نکند مگر این ‏که بهتر است از روزه یک ماه و اعتکاف آن در مسجد الحرام. و هر مؤمنی برادرش را یاری کند در حالی که قدرت بر یاری ‏اش داشته باشد، خداوند او را در دنیا و آخرت یاری نماید.» (۱)

این نشان می دهد که یاری کردن مظلوم، آنقدر اجر و پاداش دارد که سبب دوستی با خداوند می شود. در روایت دیگری از امام صادق (ع) آمده است: «هرکس به فریاد برادر مؤمن ستمدیده خود برسد – به قدر توانش – غم او را برطرف سازد و او را در برآورده شدن حاجتش یاری نماید، بدین کار نزد خداوند هفتاد و دو رحمت برای او خواهد بود، یکی از آن ‏ها را به زودی به او رساند که زندگی ‏اش را سامان دهد، و هفتاد و یک رحمت را برای احوال و صحنه ‏های ترسناک قیامت ذخیره نماید.» (۲)

نمی گویم که برای نابودی دشمنان شیعیان دعا نکنیم؛ نمی گویم که دست در جیبمان نکنیم و برای فقیرانی که براستی نانی برای سیر خوابیدن ندارند، هزینه نکنیم؛ نمی گویم که اگر دل داریم و توان، برای کمک به شیعیان کشورهای دیگر، دست به جهاد نزنیم؛ حرفم این است که وقتی بدانیم تمام مشکلات عالم به دست آخرین مظلوم، از نسل مظلومان عالم، برآورده می شود، هر دعا و هر هزینه کردن و هر قدمی، دعا برای فرج مولایمان است. آقایی که فرمود: «دعا کنید برای تعجیل فرج که همانا، آن فرج شما است…» (۳)

پی نوشت:
۱٫ بحار الانوار: ۲۰:۷۵؛ موسوی اصفهانی، محمد تقی، مکیال المکارم، نشر مسجد مقدس جمکران، ج۱، ص ۴۸۵
۲٫ همان، ص ۲۱؛ به نقل از همان، ص ۴۸۶
۳٫ همان، ج ۵۲، ص ۲۱؛ به نقل از همان.

پ.میعاد

در روایات ما تاکید بسیاری بر دعا برای فرج شده تا حدی که برترین عبادت خوانده شده است. این در حالی است که خداوند متعال به طور قطعی، ظهور را محقق خواهد ساخت و ولی امر خود را خواهد رساند. در این میان دعای ما چه فایده ای دارد؟ در این مطالب، پاسخ این سوال را خواهیم داد که نتایج دعا برای فرج حضرت مهدی (عج) چیست؛ ان شاء الله

نظر دهيد