آثار دعا برای فرج (15) / ابلیس را زجر می دهیم

آثار دعا برای فرج (۱۵) / ابلیس را زجر می دهیم

آثار دعا برای فرج (۱۵) /  ابلیس را زجر می دهیم

 

doa-faraj

مثل ما وقتی که بدون دعا برای فرج، با شیطان دست به گریبانیم، مثل کسی است که فردی را در آغوشش نگه داشته و همزمان او را از خود می راند! آن وقت وقتی روزی ده بار هم بگوییم «لعنت خدا بر دل سیاه شیطان!»، باز هم دست از سرمان بر نمی دارد. شیطان که می گوییم منظورمان رئیس شیاطین و شرورترین موجودات، خود خود ابلیس رجیم است. اگر قرآن خوانده باشید می دانید که چرا شیطان یک لحظه دست از سر بنی بشر بر نمی دارد: چون قول داده (۱) و برخلاف بسیاری از ما بر سر قولش هم مانده است.

بسیاری از ما خیلی دلمان می خواهد که یک حال اساسی از شیطان بگیریم! از بس که دور سرمان وزوز می کند و نگه داشتن دین مان را اینقدر سخت کرده است، چندان دل خوشی از او نداریم. حق هم داریم! اصلاً حق ماست که بدون وجود چنین مزاحمی کنیم. کسی که دائم قسمتی از زندگی ما را نشانه می گیرد: یک روز هر چه مربوط به گوش است، یک روز هر چه مربوط به دهان است، یک روز هرچه مربوط به چشم است و دست آخر هم می رود سراغ قلب. به خودمان که می آییم می فهمیم، گرفتار شده ایم و یک راه خلاصی بیشتر نداریم: اینکه این لعین بمیرد و از دستش راحت شویم!

بله، ابلیس لعین هم میمیرد. اجنه هم مثل انسانها طول عمری دارند و بعدش می میرند. حالا این ابلیس – که خدا وسیله ی آزمایشهای ما کرده است- طول عمرش بیشتر است چون خدا به او تا زمان خاصی فرصت داد. فرصت او درست وقتی که آخرین ذخیره ی الهی بیاید و مردم دورش را حلقه کنند، تمام می شود. امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «خداوند تا روز قیام قائم ما، به شیطان مهلت داده است. وقتی خداوند، حضرت اش را مبعوث می کند، حضرت به مسجد کوفه می رود، در آن هنگام شیطان در حالی که با زانوی خود راه می رود، به آنجا می آید و می گوید: ای وای بر من از امروز! پس حضرت مهدی(عج) موی پیشانی او را می گیرد و گردنش را می زند، و آن هنگام، روز وقت معلوم است که مهلت شیطان به پایان می رسد.» (۲)

شما را نمی دانم، اما من با اینکه این حدیث را بارها خوانده ام، وقتی دوباره مرورش می کنم، ذوق زده می شوم. تصور اینکه روزی این ملعون و لشکر بزرگ و عریض و طویلش در این جهان موش ندوانند، واقعا لذت بخش است.

حالا مایی که دائم از ترس این رجیم و دامهایش می گوییم: «پناه بر خدا» وقتی بدانیم که راه خلاصی واقعی از ابلیس، ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) است، چه می کنیم؟

هر که هوس زجر دادن شیطان به سرش زده است، برای فرج دعا کند که مرگ شیطان رجیم در آن است!

پی نوشت:
۱٫ سوره حجر ۳۴-۴۰
۲٫ تفسیر عیاشی، جلد۲ صفحه۲۴۳

پ. میعاد

 

در روایات ما تاکید بسیاری بر دعا برای فرج شده تا حدی که برترین عبادت خوانده شده است. این در حالی است که خداوند متعال به طور قطعی، ظهور را محقق خواهد ساخت و ولی امر خود را خواهد رساند. در این میان دعای ما چه فایده ای دارد؟ در این مطالب، پاسخ این سوال را خواهیم داد که نتایج دعا برای فرج حضرت مهدی (عج) چیست؛ ان شاء الله

 

نظر دهيد