آثار دعا برای فرج (1) / خدا را یاری می کنیم

آثار دعا برای فرج (۱) / خدا را یاری می کنیم

آثار دعا برای فرج (1) / خدا را یاری می کنیم

doa-faraj

 

مثَل ما وقتی که برای فرج دعا می کنیم، مَثل باغبان است. وقتی کسی باغبان را زیر نظر بگیرد و نداند که هدف واقعی اش چیست، احتمالاً با دیدن خم و راست شدن او مقابل نهال کوچکی که چند برگ نازک دارد کلی می خندد. باغبان، نهال را هرس می کند، کود می دهد، آب می نوشاند و هدف نهایی اش این نیست که نهال بزرگ شود، یا از سایه اش استفاده کند یا زیبایی بیافریند. هدف باغبان، رسیدن به میوه است. با این حال رسیدن نهال به آن حد رشد، سبب می شود هم سایه بیندازد و هم زیبایی داشته باشد.

 

وقتی ما برای فرج دعا می کنیم، به امروز نگاه نمی کنیم. بلکه فردایی را در نظر داریم که چندان هم دور نیست. فردایی که روز عزّت دوستان خدا و روز ذلّت دشمنان اوست. روزی که پرچم پرستش حقیقی خدا در تمامی دنیا چشم می نوازد و اخلاق، گمشده ی جامعه نیست.

وقتی ما برای فرج دعا می کنیم، هدف مان، فقط، این نیست که به ثروتمندان عصر ظهور بپیوندیم، و یا به عالمان ربّانی آن دوران. هدف مان حتی این نیست که انتقام خون کشته شدگان کربلا را بگیریم و حتی نه این که امام خوب مان (عجل الله تعالی فرجه) بیاید! تا به حال از خودتان پرسیده اید امام برای چه می آید؟ پاسخش می شود هدف نهایی ما، وقتی که درست فکر کنیم. هدف نهایی ما محقق شدن خواسته ی خداست: پیروزی خدا و در هم شکستن دشمنانش.

البته خداوند قادر و توانا، در رسیدن به این هدف، ذره ای به من و شما احتیاج ندارد! امّا از سر لطف، این مسئولیت افتخار برانگیز را بر دوش مؤمنان گذاشته است که امام عصر (عج) خود را با دست و زبان یاری کنند تا بدین وسیله، به درجات عالی برسند. امام صادق (ع) در تفسیر آیات ۳۴ و ۳۵ سوره مطففین (۱) فرمودند: «…هیچ کس که فرد مؤمنى از دوستان ما را به کلمه‏ اى یارى کرده باشد باقى نماند جز آنکه خدا او را بى‏ حساب به بهشت می برد.» (2)

امام حسین (علیه السلام) در شب شهادت خود فرمودند: «جدّم به من خبر داد که: فرزندم حسین‏ در گرمای کربلا، غریب، تنها و تشنه کشته می ‏شود، پس هرکه او را یاری کند مرا یاری کرده و فرزندش قائم (ع) را نیز یاری نموده است، و هرکس با زبان ما را یاری کند روز قیامت در حزب ما خواهد بود.» (3)
ما باغبانیم. یه سایه ی درخت راضی نشویم…
 
 
پی نوشت:
۱٫ فَالْیوْمَ الَّذینَ آمَنُوا مِنَ الْکُفَّارِ یضْحَکُونَ (۳۴) عَلَى الْأَرائِکِ ینْظُرُونَ (۳۵) (و[لى‏] امروز، مؤمنانند که بر کافران خنده مى‏زنند.  بر تختها[ى خود نشسته‏]، نظاره مى‏کنند.)
۲٫ تحف العقول، ترجمه جعفرى، ص  90؛ با استفاده از نرم افزار جامع الاحادیث نور ۳/۵
۳٫ اصفهانی، محمد تقی، مکیال المکارم، نشر مسجد مقدس جمکران، چ ۱، ص
 
پ.میعاد
 

در روایات ما تاکید بسیاری بر دعا برای فرج شده تا حدی که برترین عبادت خوانده شده است. این در حالی است که خداوند متعال به طور قطعی، ظهور را محقق خواهد ساخت و ولی امر خود را خواهد رساند. در این میان دعای ما چه فایده ای دارد؟ در این مطالب، پاسخ این سوال را خواهیم داد که نتایج دعا برای فرج حضرت مهدی (عج) چیست؛ ان شاء الله

نظر دهيد